Gözümüzde Retina YırtıklarıMerhaba Arkadaşlar;


Bugün size tatsız ama önemli konudan bahsedeceğim. Fotoğraflarla gözümüzde retina yırtıkları!

Bu sorunu bir çoğumuz duyduk ama neyi ne kadar biliyoruz? Kimse başıma gelmez demesin, ben bu sorunla uğraşıyorum bir süredir ve 16 ekimde 4.ameliyatımı oldum.
Önce bu konuyla ilgili kendi hikayemi yazayım. Benim gözlerimde çok uzun yıllardır miyop sorunu var, yani uzağı görme problemi yaşıyorum. 2000 yılında Dünya Göz Hastanesi'nde bunun operasyonu yapıldı ve gözlerim daha iyi görmeye başladı. Ancak ne o zaman ne ondan önce ne de ondan sonra hiç bir doktor bana gözlerinde retina yırtılması olabilir, böyle bir riskin var demedi. 
Bir gün sıradan bir hastaneye göz kontrolü için gittim. Sıradan diyorum adı sanı duyulmamış bir hastane ancak öğrendiklerimden sonra bugüne kadar gittiğim tüm hastane ve doktorlardan iyi olduğunu anladım. Büyük Anadolu Tıp Merkezi Şirinevler'de bir hastane. Doktorun adını hatırlamıyorum ama şu an ışığımı önce Allah'a sonra ona borçluyum. Uzatmayayım; muayene esnasında bana retina yırtığı riskim olduğunu söyledi. Bu kadar yıldır bu doktorlara gider gelirim biri bile bundan bahsetmemişti. Miyop hastalarının korkulu rüyası olduğunu ekledi doktor. Ve tembih etti, gözümün önünde sinek uçuşmaları olursa hemen bir uzmana görünecekmişim hele şimşek çakmaları olursa yırtılmalar başlamış demektir asla vakit kaybetme dedi.
Fazla uzun sürmedi. Bir gün baktım sol gözümde şimşekler çakıyor hemen daha önce adını çok duyduğum Kuledibi Göz Hastanesi'nden randevu aldım muayene sonrası iki gözümde de retina yırtılması olduğunu öğrendim. Acil ameliyata alındım. Laser ile yapılıyor acılı bir operasyon. Bu acıya dayanamadığım için operasyon öncesi gözüme direkt iğne yolu ile anestezi yapılıyor. Kontrollerim oluyor yine yırtık görülürse, yine dikiliyor:)
En son 16 Ekim'de rutin kontrolümde acil dediler ve 4.kez aynı şeyi yaşadım. 
Bunları özellikle yazmak istedim eğer gözünüz miyop ise kontrollerinizi aksatmayın. Eğer şeker hastasıysanız veya bir yakınınızda bu sorunlar varsa muhakkak takipte olun diyorum ısrarla.
Şimdi bir uzmanın konu ile ilgili sözlerini yazayım size. 
"Retina sinir tabakasının altındaki pigment epiteli tabakasından ayrılması olarak tanımlanır. Çoğunlukla retinada oluşan yırtık veya delikler yüzünden, bu iki tabakanın arasına sıvı sızmasıyla gelişir. En sık, gözün uzamasına bağlı olan yüksek miyopilerde gözlenir ve görmeyi ciddi şekilde azaltan bir göz hastalığıdır. Retina dekolmanının nedenleri; Vitreus gözün ortasını dolduran şeffaf bir jeldir. Yaşlandıkça vitreus retinayı yapışık olduğu yerlerden çekebilmektedir. 
  Genelde vitreus retinadan sorunsuz bir şekilde ayrılır. Ancak bazı durumlarda retina bir veya birkaç yerden yırtılır. Bu yırtık yerinden sıvı girmeye başlar ve retinayı bulunduğu yerden ayırır. Bunun dışında, Miyopi, daha önce geçirilmiş katarakt cerrahisi, glokom, ağır göz travması, diğer gözde daha önce meydana gelmiş retina dekolmanı, ailede retina dekolmanı hikayesi, göz doktorunca retinada zayıf yerlerin saptanmış olması retina dekolmanı riskini artıran durumlardır. Retina dekolmanının belirtileri, ışık çakmaları, yeni oluşan uçuşmalar, görme alanınızda gri bir perdenin hareket etmesi, belirli bir alanı görememe. (yırtığın yerine göre baktığınız cismin alt veya üstünü görmemeye başlarsınız) , görmenin tamamen kaybıdır”


Okudunuz riski, Fotoğraflara bakarsanız bu durumun aslında ne kadar ciddi olduğunu anlayacaksınız.

İşte fotoğraflar;gorme-bozuklugu


Lütfen ışığımıza sahip çıkalım.
Sevgiler...

"Gözümüzde Retina Yırtıkları" için 27 yorum:

 1. Şanslıymışsınız. Annemin kontrole götürdüğümde, bir gözünün görmediğini öğrenmiştim. Ameliyat oldu. Şimdi, görme oranında bir iyileşme oldu. Gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu. Bazen geriye dönüş olmayabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece göz icin degil, saglıkla ilgili herşeyde hassas davranmalıyız.
   Evet ben şanslılardandım:)

   Sil
 2. Canım çok geçmiş olsun…
  Bahsettin konu gerçekten çok önemli …
  Bende annemin rutin kontrolleri sırasında glokom rahatsızlığını öğrenmiştim ve %80 görme kaybımız vardı ki çok şükür şimdilerde daha iyi tabi şeker hastası olmasından dolayı beklenebilir bir durummuş…
  Sağlığımıza gereken önemi vermek açısından hangi organımız olursa olsun rutin kontrolleri aksatmamalı ve hemen uzman bir herkime başvurmalı…
  Sevgilerimle tekrar çok geçmiş olsun canım dikkat et kendine…

  YanıtlaSil
 3. canım cok gecmiş olsun insallah bir daha olmaz

  YanıtlaSil
 4. Ben de 20 yıl önce gözlerimden operasyon geçirdim. 5.5 miyoptum, ilk operasyon sonrası yeniden 3 numaraya kadarilerledi gözledi. Hadi deyip ikincisini olmuştum birkaç yol sonra. Şimdi belki de yaşa bağlı olarak fluluklar başladı ama gözlük korkusuna gitmiyorum hekime...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Miyopların korkulu rüyası bu retina yırtıkları, bence ara ara görünün Allah muhafaza

   Sil
 5. Daha önce hiç duymadığım bir şeydi. Çok geçmiş olsun. Hayretle okudum. Düzenli kontrol çok önemli gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Kontrollerim hep düzenliydi aslında ama hiç bir doktor bu riski söylememişti bana

   Sil
 6. Sağlık çok önemli. Çok çok geçmiş olsun. Faydalı bir bilgi olmuş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bir kaç kişi bu yazı sebebi ile riski azaltırsa ne mutlu bana

   Sil
 7. Geçmiş olsun.. Fotoğraflara bakınca çok şaşırdım gerçekten...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte benim görüş şeklim buna yakın. yırtıklar başladığında daha kötü olabiliyor.
   Çok teşekkür ederim

   Sil
 8. geçmiş olsun, gözlerimiz ne kadar hassas, bir kez daha hatırlamış olduk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Evet çok önemli çok hassas

   Sil
 9. aman canımm çok dikkat et kontrollerinize, önceki gün de gözden keyfiniz olmadığını okumuştum aman yormamak için ne lazımsa yapın. sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağır kaldırmamak, ağlamamak ve kafamı bir yere çarpmamak. Dikkat etmem gerekenler bunlar. Çok teşekkür ederim ilginize

   Sil
 10. Benimde gözlerim bozuk ama numaralı gözlüklerimi takmayı hep ihmal ediyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İhmal en büyük kötülük aslında. Kontroller yapılmalı, gözlük mecburi ise takılmalı :(

   Sil
 11. çok büyük geçmişler olsun Rabbim tekrarından esirgesin
  gerçekten çok dikkat edilmesi gerekiyor :( maalesef bizler sadece rahatsızlık hissedince sağlığımızın kıymetini biliyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. amin
   En büyük hatamız evet o :(

   Sil
 12. Çok geçmiş olsun, miyop biri olarak ben de hiç bilmiyordum bu konuyu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen doktorunuzla konuşun. Size de geçmiş olsun

   Sil
 13. Çok geçmiş olsun. Dünya göz ne yazık ki bu konuda pek başarılı bir hastane değildi.( bu dönem nasıllar bilmiyorum ama ) Bir dönem idareci olarak bir göz hastanesinde çalıştığım zaman dünya gözden çok hasta gelirdi. Hatta içlerinde dr'lar bile vardı. Reklam iyiyse herşey iyi bizim gözümüzde. Umarım son geçirdiğiniz operasyondan sonra bir daha sıkıntı yaşamazsınız.

  YanıtlaSil