Karnıyarık Böreği

Merhaba

Bugün Karnıyarık Böreği yaptım ve tabi ki fotoğrafladım. Sizlerle bu lezzetli böreği paylaşmak istiyorum.
Hemen malzemelere ve yapılışına geçeyim.

İki yufka (8 adet çıkıyor)
Harcı için
2 orta boy soğan
200 gr kıyma
maydanoz
tuz karabiber pul biber
2 sivri biber (bir kısmını süsleme için kullanacağız)
Sosu için
2 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı sirke
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt

Süsleme için
1 domates 1 sivri biberSoğanları minik mink doğradım (ince uzun da doğrayabilirsiniz o görüntüyü sevenler için) yağda kavurdum. Pembeleşince kıymayı ekledim bikaç çevirdikten sonra minik minik doğradığım biberleri kavurmaya devam ettim.
                                                                      İşte böyle

Bıraktığı suyu çektiken sonra maydanoz, tuz karabiber ve pul biber ekledim. Karıştırdım bikaç dakika sonra ocağın altını kapadım. (dileyen bu harca salça veya domateste koyabilir ama ben tercih etmedim)
Diğer tarafta bir kaseye 1 çay bardağı süt bir çay bardağı sıvı yağ bi yemek kaşığı sirke ekleyip karıştırdım. Bu karışıma eleyerek 2 yemek kaşığı un ekledim. Krepten daha akışkan bir sos oluştu.
Yufkanın bir tanesini serdim yarısına bu sostan döküp sürdüm fırça yardımıyla
O da böyle
Diğer yarısını karışım sürdüğüm tarafın üzerine kapattım D şeklini aldı yufka. Dört eşit parçaya böldüm sonra. Yaptığım harcı  parçaların geniş tarafına koydum. Kenarlarını kapatarak sardım
Şu şekilde

Sarma işlemi bittikten sonra böreği tam ortasından kestim, yani karnını yardım :)) Bıçağın yufkaya yapışıp dağıtmaması için hafit ıslatabilirsiniz.

Kestiğim bölüme bir dilim domates ve ince uzun kestiğim biberi yerleştirdim. Hepsini tepsiye dizdim. Üzerine hazırladığım sostan fırçayla sürdüm.
Şu şekilde

Ve doğru 200 derecede önceden ısıttığım fırına. Yaklaşık 30 dakika kaldı fırında. Sonra çıkardım
Yaptığım böreklerin üzerini fırından çıkardıktan sonra muhakkak bu iş için kullandığım bezlerimle kapatırım. Çünkü açık kaldığında kuruyor ve ben öyle sevmiyorum. 
Yani böyle

Bir tarifin daha sonuna geldik. Tekrar görüşmek üzere. Sevgiyle:))


"Karnıyarık Böreği" için 2 yorum: