10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

dunya-ruh-sagligi-gunu


Merhaba

Belki de beklemediğiniz bir konu ile karşılaştınız bugün. Evet 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü bugün.
Bu tarihin Dünya Ruh Sağlığı Günü şeklinde projelendirilmesi Dünya Ruh Sağlığı Federasonu'na ait.
Amaç ise ruh hastalıkları ve ruh sağlığının anlaşılmasını, farkındalık oluşturmasıını sağlamak. Bu sebeple de 1992 yılından beri her 10 Ekim tarihi Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak anılmış ve kutlanmış.
Aslında her yıl bu alanda farklı konular işlenmiş. Mesela 2006 yılında Ruh Hastalıkları ve İntihar, 2002 yılında Çocuk ve Yetişkinlerde  Şiddetin etkileri 2004 yılında ise Beden ve Ruh Sağlığı arasındaki ilişki. Bu yıl herhangi bir başlık altında yapılacak etkinlik olacak mı göreceğiz. 
Daha fazla detay yazıp vaktinizi almak istemiyorum, bilmeyenler için sanırım bu kısa açıklama yeterli olacaktır. 
Şimdi bana böyle bir gün hazırlanıp özelleştirilmesi hakkında ne düşündüğümü sorabilirsiniz. (Tabi ben de sizlerin fikrini merak ediyorum. Paylaşırsanız sevinirim) Çok klişe olacak belki ama her gün aynı hassasiyetle bakılması gerektiğini, aynı hassasiyetle incelenmesi gerektiğini düşünüyorum bu toplumsal yaranın. 
Ruh sağlığı sizce neden bozulur? Yaşanan kötü olaylar psikolojik travma dışında, yaşanan afetler, ciddi bedensel rahatsızlıklar sonrası da "o kişi ben olmam" diyen insanı bile gelip bulabilir. İşin fenası bunu asla kabul etmeyen insanların azımsanmayacak sayıda olmasıdır. İşte sorun bilinse çözüm bulmak daha kolay olur dediğimiz durumlarda biri 
Küçük bir örnek; iki gün önce bir telefon görüşmesi yapıyorum. Yaş olarak benden küçük olan kişi bana sorunlarını anlatıyor. Diyorum ki, istersen bir destek al, bakalım iyi bir doktor veya merkez. Bana direkt verdiği cevap şu "tabi ben deliyim" Şimdi bu insana ben daha ne anlatayım? Dişi ağrıdığında nöbetçi doktor arayan, karnı ağrıdığında hastaneye koşturan bizler ruhumuzdaki rahatsızlıkları fark edemiyoruz. Etmiş olsak da kabul etmiyoruz. Şimdi size soruyorum bunu fark ettirmek için yılda 1 gün yeter mi?

Sevgiler

Not: 10 Ekim'in bizler için farklı bir yeri daha var aslında.2015 Ankara Katliamı. Sayısız spekülasyonla gündemden düşmeyen patlamada 101 kişi öldü ve o zaman da cansız bedenler üzerinden ciddi siyaset yapıldı. 


"10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü" için 6 yorum:

 1. Merhaba, Blog Atlası'nda blog sayfanızdan kısaca bahsettim. Bilgi vermek istedim. Bu adresten ulaşabilirsiniz: http://blog-atlasi.blogspot.com.tr/2016/10/huzun-sarisi.html

  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 2. Aslında her şeyin temelinde ruh sağlığı yatıyor. Ağrılarımızın bir çoğunun sebebinin ruhsal bozukluklar olduğu kanıtlanmış. Örneğin son zamanlarda yaşadığım çekilmez bir omuz ağrısı var. Nette araştırdıkça bunun kişiye fazla sorumluluk yüklenmesinden altından kalkamama telaşından kaynaklandığını gördüm. Sorumluluklarımı azalttığımda ağrımın da azaldığını gördüm. İyi bir araştırma gereken konu aslında. İyi ki yazmışsın ablam <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım bu güzel yorum için:)

   Sil
 3. Aslinda insanlar yardim almayi delilik olarak görmese...

  YanıtlaSil