Kadın Demek!

kadina-siddet


Merhaba Arkadaşlar;

Bir süredir takip ettiğim bloglarda "Kadın Demek" başlıklı yazılara denk geliyorum. Bu yazıların amacı farkındalık oluşturmak ve mim halinde blogdan bloga dolaşıyor.Dilerim bir çok blogda benzer yazıları görebiliriz.
Nilgün Özen Aydın da Kadın Demek başlıklı yazısını yazıp beni de mimlemiş. Elbette benim de söyleyecek sözlerim olacak bu konuda.
Ülke gündeminden düşmeyen, kadına şiddet, kadına tecavüz, kadın cinayeti gibi haberleri bir gazetenin kaçıncı sayfasında okursunuz? 3.sayfası değil mi? O gazetenin ilk sayfasında ne olur? Siyaset değil mi? Birçok insan ne demek istediğimi anladı bile. Evet kadın her daim geri planda oldu siyaset ön planda. Ve bu yetmezmiş gibi yukarıda saydığım vakalar siyasi emeller hırslar arasında kaynadı gitti, görülmedi bile. Yaşanan onca kadın faciasından sonra geldiğimiz nokta başlanan noktadan farklı değil.

Aslında ne var biliyor musunuz? "Kadın Demek" ne demek? Bazıları bunun farkında değil. Bana tek kelime ile nedir diye sorsanız "hayat" derim. Siz dilediğiniz kadar açın içini, acısıyla tatlısıyla...

Doğarız, doğuran kadın! Büyürüz, büyüten kadın! Şekilleniriz, eğiten kadın! İşte size hayat! Bundan sonra ne yaparsak yapalım; doğuran, büyüten eğitenden izlerle devam ederiz. Mutluluğumuz kadın, mutsuzluğumuz kadın!Biz gönlü büyük ve herşeye rağmen etik değerlerine sahip çıkmaya çalışan bir milletiz. Ancak kadına yönelik suçlarda elimiz kolumuz bağlı sadece izliyoruz, kahrolarak! Peki çözüm var mı? Çözüm ne?

Evet bunun çözümü var ve milletin değil devletin elinde, yasaların elinde. Esneklik boşluk olmayan net kanunların elinde.

Adam(!) suçu işliyor, akıl sağlığı için heyetten geçiyor, heyet "sorunlu" raporu veriyor. Kısa bir süre tedavi ardından salınıyor. Sahte rapor, yukardan birilerini ayarlamak gibi çirkin ifadeli kayıtlar dinledik biz suç işleyenler için, haberlerde internette. Bunların net olarak önüne geçilecek. Ve kesinlikle sorunlu olup olmadığı araştırıldıktan sonra eğer akıl sağlığı yerinde ise idam edilecek. Şimdi bunu okuyanlar "aaa cani, geri kafalı idam diyor" diyebilir bana, bu sözlerle de farklı platformlarda karşılaştık zamanında. Ben bir kişinin öldürülmesini istiyorum yaptığı adi suçtan dolayı ama siz onun salıverilip yeni cinayetler yeni işkenceler yapmasını istiyorsunuz. Hangimiz cani?

Benzer suçlara gelecek idam cezası kesinlikle caydırıcı olacaktır. Yani bir pislik, bir genç kızı öldürdükten sonra tırnak aralarında kendi DNA sı çıkması diye kızın bileklerinden ellerini kesip saklıyorsa onun akıl sağlığından şüphe etmek yersiz olur. Direkt idam edilmeli, örnek teşkil etmeli.

Kadın demek hayat demek, nefes demek! Birileri insanlığın oksijenini bitirmek için uğraşıyor ve buna kimse engel olmuyor.

Bloglarda farkındalık adına yazılan Kadın Demek başlıklı yazıların çoğalmasını diliyorum. Ve ben kimseyi mimlemiyorum. Okuyan tüm blogger arkadaşlarımın, sosyal medya kullanıcısı takipçilerimin konu ile ilgili bir kaç cümle de olsa yazıp paylaşmasını rica ediyorum.
Sevgiler

"Kadın Demek!" için 26 yorum:

 1. çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık sevgiler <3

  YanıtlaSil
 2. Suçu işleyene etkili cezalar verildiğinde bu problem ortadan büyük ölçüde kalkar diye düşünüyorum. Yıllar önce trenlerde o kadar çok gasp olayı yaşanıyordu ki sonra otorite bir şey yaptı. Hatırlamıyorum detayları. Trenlerdeki olaylar durdu. İsteyince yapılıyor. Bunu söylemek için örnekledim...

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir yazı kadına yapılan şiddet öyle artı ki gün geçmiyor ki kadına yönelik bir suç işlenmesin yasalar yetersiz insanlar duyarsız. Kadınlar çaresiz

  YanıtlaSil
 4. Kadın o kadar zor durumda ki artık, ne yapacağız bilemiyorum. İşin kötü tarafı, doğuran büyüten eğiten de yine biz kadınlarız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve böyle giderse sindirilmeye çalışan kadınların yetiştireceği nesilden gel de Hayır bekle

   Sil
 5. Kadın olmak çok zor:(( çok güzel dile getirmişsin ellerine sağlık ...

  YanıtlaSil
 6. Çok kati bir görus de olsa bu tür suçlarda idam gibi cezalar olabilmeli. Bazi suçlarin hafifletici nedeni ya da bahanesi olamaz olmamali.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstedikleri kadar katı olduğunu düşünsünler tek çare bu

   Sil
 7. Çok başarılı. Kalemine sağlık. Çok doğru ifadeler.

  YanıtlaSil
 8. çok güzel yazmışsın canım bence Türkiye'de kadın olmak çok zor ama yine de ben kadın olmaktan çok çok memnunum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Herşeye rağmen ben de öyle:)

   Sil
 9. Vallahi bu konuda yazı yazsam epeyce uzun bir post olur ama yazmayacağım lakin çok sinir oluyorum.Kadına şiddete kadınlar olarak karşı çıkıyoruz ama asıl biz kadınlar erkekleri böyle yetiştiriyoruz.Ben de iki erkek annesi olarak ilk hedefim oğullarımın karnede ki notundan ziyade herkese karşı saygılı birer birey olmaları özellikle kadınlara karşı...Caydırıcı cezalara gelince idam edilmeli ama asarak değil işkence ile olmalı ki ibret olsun.Ayrıca önemli olan da olayın gerçekleşmesinden sonra ceza verilmesi değil gerçekleşmesini önleyecek çareler bulunmasında. Mesela her şoför 24 saat kamera ile izlenmeli her sokakta devriye 24 saat gezmeli,sokak aydınlatmaları çok daha fazla olmalı,zorunlu psikolojik tedaviler yapılmalı ve sapıklık potansiyeli insanlar tedavi edilmeden sokağa salınmamalı.insanların ücretsiz sosyalleşebileceği yerler yapılmalı...Kütüphaneler,spor salonları ücretsiz kurslar,yarışmalar,tiyatro, sinema,müzik gibi insanlara yön gösterilmeli...Çocuk yapmadan önce ailelerin gözetim altına alınmaları gerek, doğumlar izine göre olmalı sınavdan geçemeyenlerin çocuk yapmasına kesinlikle izin verilmemeli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu size. Dilerim erkek evlatlarımızı olması gerektiği gibi yetiştirebiliriz:)
   Ve evet oldukça güzel saptamalar

   Sil
 10. Yüreğine kalemine sağlık. hem yazının hem gelen yorumların altına kocaman bir imza atabilirim.
  Şükür gurur duyduğum iki erkek evlat yetiştirdim Rab'bim bozmasın yuvalarını kurdular kızlarımdan da çok memnunum . Çok sevdiğim bir laf var nasıl gelin istiyorsan kızını öyle nasıl damat istiyorsan oğlunu öyle yetiştir diye çok da doğru.
  Erkektir her şeyi yapabilir mantığını silmek lazım .Erkek, kadın diye değil de yaşayan her canlıya saygılı sevgili olmalıyız.
  Anayasa değiştireceğiz diye uğraşmak yerine ceza yasalarını değiştirip caydırıcı niteliğe kavuşturulması bu ülkenin en acil ihtiyacı maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Kesinlikle yazdıklarınıza katılıyorum

   Sil
 11. Kalemine sağlık çok güzel bir yazı olmuş kadının önemini gerekirse kafaya kaka kaka öğreteceğiz hiç birsey yapamasak bile erkek çocuklarımızın kadına bakış açısını biz değiştireceğiz en azından bunu yapabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Dilerim yapabiliriz bunu

   Sil
 12. Kadin olmanin Türkiye´de zor oldugunu düsünüyorum. Cünkü kadin, birakin erkekle esit olmayi, birey olarak bile görülmüyor. Bunu Almanya´da yasamaya basladiktan sonra ve bircok farkli ülkede kisa veya uzun zamanlar kaldiktan sonra cok ama cok daha net gözlemledim.

  Cözüm nedir derseniz, benim düsüncem sadece egitim ! Evde, okulda, her platformda egitim ile degistirebiliriz, ama bunu bile suan degistirseniz, sonuclarini ancak 20-30 yil sonra görürsünüz.
  Dogal güzellikleri ile o kadar övgü alan ülkemle ilgili, diger acilardan bir o kadar kötü yorumlar duyunca, ne dicegimi sasiriyorum inanin, ama maalesef disardan görülen ve ülkede kadinlarin yasadiklari ortada..
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugünden başlayan, başlayacak eğitim uzun vadede işe yarayacaktır, o da izin verirlerse. Bugün için yapılacak tek şey çaydırıcı cezalardır bana göre.
   Bu anlamlı mesaj için ayrıca Teşekkürler
   Sevgiler

   Sil
 13. Kadın olmak zor gerçektende ilgiyle okudum teşekkürler:))

  YanıtlaSil