Bir Köy Gezisinden Notlar...Merhaba Arkadaşlar

Bayram tatilinde Sakarya'ya gideceğimi paylaşmıştım sizinle. Sakarya'nın Geyve ve Pamukova ilçelerindeki akrabalarımı görmeye gittim. Bu arada bir gün bir gece de Geyve'ye bağlı Demirler Köyü'nde kaldım. Benim teyzem uzun yıllar önce o köye gelin gitti ve orada yaşamaya devam ediyor. Köyden şehire gelin gelenleri düşündüğümüzde teyzemin ne kadar aykırı biri olduğunu tahmin etmişsinizdir. Neyse biz de köy hayatını yakından görüyoruz, yaşıyoruz mutlu oluyoruz bu vesile ile:)

Bu yazımda Demirler Köyü'nü biraz anlatayım istedim. Hiç köye gitmemiş olanlar, köyünü özleyenler belki bişeyler bulurlar bu yazımda.

Demirler 40 haneli bir köy. Bu köyde bakkal bile yok. Ailelerin bir çoğunun lakabı var ve zaten bir kısmı birbiri ile bir şekilde akraba. Perşembe günleri Geyve'de pazar kuruluyor ve tüm köylü haftalık ihtiyaçlarını karşılamak için o gün Geyve'ye gidiyor. Pazar alışverişi, market alışverişi vs. Diyelim ki haftanın farklı bir günü şeker bitti evde; hemen komşudan belli bir ölçü isteniyor ve çarşıya çıkınca alınan şekerden aynı ölçü iade ediliyor. 

Tarlası var herkesin ve çoğunlukla buğday yetiştiriyorlar. Hem kendi ekmeklerini yapmak için hem satıp para kazanmak için. Çeşitli meyve ve sebze yetiştirenler de var. Bir çok ailenin büyük baş ve küçük baş hayvanları var. Sabahın erken saatinde bir çoban hayvanları topluyor gezmeye götürüyor, akşam olunca getirip teslim ediyor:)

Bir durum dikkatimi çekti köyde, biraz da canımı sıktı. Saat 15.00 gibi voltaj düşüklüğü yaşandı ve elektrik kesildi. Oradakilerle aramdaki konuşmayı aynen yazıyorum.

-Ne zaman gelir bu elektrik, hep kesilir mi böyle?
+Sürekli değil arada kesilir, muhtar ne zaman haber verirse o zaman gelip ilgilenirler.
-Peki muhtar ne zaman haber verir?
+Bu kesintiden ne zaman haberi olursa.
-Nasıl yani muhtar farkında değil mi? Köyde elektrik yok!
+Muhtar Geyve'de oturuyor. Seçimlerden bir süre önce kaydını köye aldırdı, sonra muhtar seçildi ama oturduğu yer Geyve.
-Köyde yaşamayan biri köyün sorunlarını nasıl bilecek ve ilgilenecek? Nasıl oy verdiler bu adama?
+Köyde yaşayanların çoğu akrabası zaten.

İşte konuşma bu. Yorum yapmıyorum başka. Aradım elektrik arıza 186'yı 2 saat içinde sorunu çözdüler köy elektriğe kavuştu.

Demirler, dağ köyü olduğu için sıcaklık çok kısa sürüyor, özellikle akşam ve gece serin oluyor. Gittiğim gece titredim soğuktan ve bir yelek istedim teyzemden:)

Bu bölgede dağcıların da ilgi alanına giren yerler var. Trekking ve hikking yaptıkları ve tırmandıkları yerin fotoğrafını da aşağıda paylaşıyorum.

Oğlumla birlikte, yol boyu yürüyüşte çektiğim bir fotoğrafın da olduğu karelerle baş başa bırakayım sizi.

Sevgiler:)


geyve-demirler-koyu


"Bir Köy Gezisinden Notlar..." için 25 yorum:

 1. valla muhtara şaşırdım akrabalar sayesinde oturmadığı yere muhtar olmuş :) köy havasının yerini hiçbirşey tutmuyor hele çocuklar daha bir seviniyorlar gidip gördükçe oraları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtar kurnaz:)
   Oğlum doğadan çok teyzemin evini seviyor. Müstakil iki katlı olması, o merdivenler onu cezbediyor ama benim aklım çıkıyor düşecek diye:)

   Sil
 2. Köy ortamı sürekli binalarda yaşayan çocuklar için çok iyi oluyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde hiç dışarı çıkmaz ki oralara gidince çıkarıyorum:)

   Sil
 3. Ne kadar güzel yerler! Hayvanlarla, bitkilerle, temiz havayla içiçe! Birincil ilişkilerin yaşandığı, samimi,sıcak insanların olduğu huzur veren bir ortam. Ne şanslısınız ki köy de gidecek birileri var. Şehir hayatı insanları yalnızlaştırıp resmileştiriyor maalesef! Muhtar da ayrı olaymış. Köylü de vermeseymiş, akraba bile olsa iş çıkaramayacak adamı bir yerlere getirmemeli. Bu ülkemizin sorunu!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ilişkiler dediğiniz gibi ülkenin genel sorunu.

   Sil
 4. Oğlun için çok iyi olmuş şehirde çocuklar tutuklu gibiler (maşallah çok şeker)
  Muhtarınızın bu konu da yalnız olduğunu sanmıyorum ,Maalesef işini kitabına uyduranlar ülkesi olduk çıktık .
  sevgiler canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaktim olsaydı didiklerdim bu konuyu. Dua etsinler dönmek zorundaydım. Başka bahara artık:)

   Sil
 5. yazık üzüldüm insanlara, öyle elektriksiz kalacaklar muhtarın keyfine göre :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yazık ki muhtara haber gidene kadar karanlıkta kalacaklardı

   Sil
 6. Güzel bir köymüş. Bizim köyünde bakkalı yok, çok ilginç geliyor bana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha evvel varmış bi bakkal ama herkes tanıdık olunca veresiye istemeler olmuş. Ödeme toplayamamış adam kapatmış:)

   Sil
 7. Böyle yeşil bir köyümün olmasını çok isterdim. Çok güzel. Iyi gunler ...

  YanıtlaSil
 8. bu köy de bir çok köy gibi harika biryermiş :) umarım oğluşun çok mutlu olmuştur.paşam benim teyzesinin kuzusu :) ve umarım şehrin kargaşasından uakta geçirdiğin bu bayram tatilin,ruhunu dinlendirmiştir canım.sevgiler :)

  YanıtlaSil
 9. Asıl hayat, huzur orada aslında.. Daha doğrusu yaşamın kendisi, özü bu.... Bizim yaşadığımız suni...Maalesef...:( Ama alışmışız bir kere...

  YanıtlaSil
 10. Köy hayatı doğallık bana belli bir yere kadar sonra sıkılıyorum şehri özlüyorum resmen alışkanlık işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin doğup büyüdüğü yer işte. Fazla kaldığımda ben de sıkılıyorum. Gerçi ben evimin dışında her yerde sıkılıyorum bir süre sonra. Bugüne kadar orada kalabilme rekorum 5 gün.
   Ama herşeyin doğal olması, oksijenin bol olması enerji veriyor

   Sil
 11. Babamın köyünde de bakkal eniştem( halamın eşi ) ,canın bir şey almak istediğinde evden çağırıyorsun o bakkal hiç açık bulunmuyor maalesef:))
  Köy hayatı güzel ama gerçekten bir kaç gün sonra bizi daraltıyor. Alışmışız gürültüye :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar da buralarda yapamıyor. Teyzemin eşi geldi 3 gün zor dayandı:)

   Sil
 12. ohhh miss gibi ne de iyi yapmışsınız doğal yaşam misler gibi ama 4-5 günden sonra sıkılıp alışılmış şehri özlüyorum maalesefff :)
  Ama yine de köy hayatı doğallığı herşeyiyle bambaşka güzellikte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet doğal olması, temiz havası çok iyi. Herşeyden uzak yılda 15 gün geçirmek lazım orada. Ama alışmışız bu gürültüye, kalabalığa

   Sil
 13. arkadaşlar o bahsettiğiniz köydenim ama 25 senedir ist. yım o muhtar olayı sizin bildiğiniz gibi deil o ceyran kesildiğinde muhtarı 40 haneli köyde en az on kişi aramıştır ama malum bu işler öyle hemencecik olmuyo[ha bu arada o geyvede oturan sizlere ömür vefat etti ]ama size yinede tşk ederim köyümüzün güzelliklerini anlattığınız için kurbanda bayramında bekleriz inş.

  YanıtlaSil