Tribute Albüm Böyle Olur!


Bu defa Kayahan için yapılan bir tribute albüm var karşımızda. İnanılmaz iyi bir proje hatta belki bugüne kadar Türkiye'de karşılaştığımız en iyi tribute projesi. Bu arada tribute albüm ne demek bilmeyenler için belirteyim. Ünlü bir sanatçının eserlerini ona saygı adına diğer sanatçılar tarafından bir araya toplanması, ustaya saygı anlamına geliyor.
Kayahan hepimizin bildiği gibi zor zamanlar geçiriyor yaşadığı sağlık sorunu ile ilgili. Ancak aldığımız haberler herşeyin yolunda olduğu doğrultusunda bu çok sevindirici. Bu albümü çoktan hak etmiş sanatçılardan biri o ve çok şanslı ki proje çok ama çok güzel.

Bir kaç eser dinledim albümden henüz ama o kadarı bile anlata anlata bitiremeyecek hale getirdi duygularımı.
Albüme okuyan sanatçılardan başlayayım. İlk vermek istediğim isim Nilüfer. Ben bir çok sanatçıyı sever dinlerim. Kiminin sesi, kiminin kişiliğini, yorumunu, kiminin üretimini, kiminin sahnesini, kiminin duruşunu beğenir takdir ederim. Malum bu özellikler bir araya geldiğinde sanatçı tamamlanıyor. Bu anlamda hayranı olduğum tek sanatçıdır Nilüfer. Ve biliyorsunuz bir dönem Kayahan ile aralarında bir tatsızlık yaşanmıştı. İşte bu albümde dikkatimi çeken ilk isim oldu.
Tarkan var albümde, her tarz müziği kusursuz okuyabilen özel bir ses. Şebnem Ferah "Hep Karanlık" isimli eserini okumuş ve nasıl güzel bir yorum anlatamam ancak kendi albümü de
aynı tarihlerde çıkacağı için bu albümde yer alamamış. Ajda Pekkan, Aşkın Nur Yengi, Mehmet Erdem, Suat Suna, Emre Aydın, Funda Arar, Mustafa Ceceli, Gülşen, Candan Erçetin, Demet Sağıroğlu Gülben Ergen, Mine Koşan, Öykü&Berk, Sıla, Sezen Aksu, İpek Açar, ismini yeni duyduğum Lale Memedova, Yonca Lodi.  Kadroya bir bakar mısınız? Azeri sanatçıyı dinlemedim onu saymazsak, biri hariç hepsi zevkle dinlediğim isimler.
İskender Paydaş'ın da piyanosunun olduğu bu albüm dinlenmez mi? Örnek olmaz mı diğer tribute albüm yapanlara veya yapmak isteyenlere?
Eğer "ustaya saygı" ise olay ona yakışan yapılmalı. Biz çok tribute albümler gördük, toplama şarkıcılar, şarkıcı bile olmayan insanlar, her biri farklı albümlerden toplanmış soundu apayrı eserlerle
olmaz. O şekilde ancak ustaya hakaret olur öyle değil mi?!
Bu albümde iki cd var ve sanıyorum arşivlik bir albüm olarak çok anılacak.
Her güzel projede olduğu gibi bunda da yaşanan sorunlar oldu kulağımıza gelen. Mesela Hande Yener'in isminin kullanıldığını iddia ederek "adım kullanıldı" demiş.
Keza Demet Akalın da ondan beklenen bir yanıt vermiş ki ben kalemime yakıştırıp buralara yazmam.
Uzun lafın kısası bu ülkede yapılan tribute albümler içinde Bülent Ortaçgil'e yapılan albümün dışında görüp, dinleyip beğendiğim en iyi proje.
Bu vesile ile benim de Kayahan'a bir cümlem var: "Yolumuz sevgiden geçiyor usta, bak yine buluştuk"
Sevgiler
"Tribute Albüm Böyle Olur!" için 8 yorum:

 1. allah rahmet eylesin..mekanı cennet olsun :(

  YanıtlaSil
 2. Allah rahmet eylesin çok üzüldüm :(

  YanıtlaSil
 3. Mekanı cennet olsun.Allah rahmet eylesin....

  YanıtlaSil
 4. Bu da sizin sayfanızda ki izi , ışıklar içinde mekanı cennet olsun. Bizler için hep yaşayacak çünkü unutmamız mümkün değil.

  YanıtlaSil
 5. Gidişine gerçekten üzüldüğüm sanatçılardan biri. Sevdiklerimiz ve kendi tarihimizin bir dönemine damga vurduysa giden, o parçamızı da alıp gidiyor ne yazık ki :((
  Onun şarkıları gibi şarkılar gelmiyor ve sanırım gelmeyecek de...
  Mekanı cennet olsun...

  YanıtlaSil
 6. Mekanı cennet olsun çok uzuldum.

  YanıtlaSil
 7. Sonsur bir isim bıraktı arkasında hiç eskimeyecek... Allah rahmet eylesin...

  YanıtlaSil