Ana Sayfa » , , , » Bugün 24 Kasım! Benim de Söyleyeceklerim Var...

Bugün 24 Kasım! Benim de Söyleyeceklerim Var...Merhaba
Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü. Peki nasıl belirlendi bu tarih. Neden her yıl 24 Kasım'da öğretmenlerimizi anıp kutları? Bunu yıllar önce merak edip araştırmıştım şimdi bilmeyenler için yazayım ki artık internet var öğrenmek çok zor olmadığından çoğunuz da biliyorsunuzdur. Benim merak edip araştırdığım dönemler bilgisayarı görsem uzay mekiği zannedeceğim dönemlerdi:)

Hepimiz Atatürk'ün bir kara tahta önünde yazı yazarken çekilmiş fotoğrafını anımsarız değil mi? Özellikle Öğretmenler Günü'nde bolca görürüz. O fotoğraf harf devrimi ardından çekilmiş. bu dönemin sonrası 11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu bir karar alıyor ve Atatürk'e Millet Mektepler Başöğretmenliği ünvanı veriliyor. O dönem okullara Millet Mektepleri adı veriliyormuş. Atatürk bu ünvanı 24 Kasım'da kabul etmiş.

Uzun yıllar sonra Atatürk'ün 100.doğum yılından itibaren yani 1981'den sonra her 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiş.

Benim için bu özel gün milli bayram niteliğindedir. Öğretmenler olan saygım ve hayranlığım sanıyorum ilkokul öğretmenimin mükemmel olmasından kaynaklanıyor. orta okul ve lisede de çok önem verdiğim öğretmenlerim oldu ama ilkokul öğretmenim Nursel Topçu gibi bir öğretmene asla rastlamadım. Nişanca Mehmet Paşa İlköğretim'de okudum ilkokulu. Annem beni okula yazdırırken özellikle Nursel Topçu'nun sınıfında olmamı istemiş. Benim güzel öğretmenim okulun ilk haftası benim okuma yazma bildiğimi görünce annemi çağırıp "Müyesser Hanım, kızınız okuma yazma biliyor müdürle konuşup direkt ikinci sınıfa aldıralım biz ders yaparken o çok sıkılacak" dedi. Annem bunu kabul etmedi iyi ki etmemiş yoksa eğitim öğretimde bu kadar mükemmel bir insan olacağını asla öğrenemeyecektim. Hala telefonla ara ara konuşuruz ve her konuşmamızda ben heyecanlanırım elim ayağım titrer saygıdan. Allah'ım ona uzun ömür versin, ona bişey olmasın.
Bu vesile ile önce kendi öğretmenimin sonra tüm öğretmenlerin bu güzel gününü kutluyorum. Nice sağlıklı başarılı eğitim öğretim dönemlerinde, nice 24 Kasım günlerini hep birlikte yaşamak umudu ile...
Sevgiler0Yorum