Ana Sayfa » , , , , , , , , , , » Günümüzün Bela Sorunu "Bonzai"

Günümüzün Bela Sorunu "Bonzai"

Merhaba

Şu günlerde oldukça tanıdık bir kelimeden bahsetmek istiyorum bu yazımda. bonzai.
Bir ergen annesi olarak uzun zamandır araştırmasını yaptığım korkunç bir illet. Sosyal paylaşım sitelerinde gazetelerde televizyonlarda sıkça haberi yapılan bu madde nedir nasıl oluşmuş ülkemize nasıl gelmiş araştırdım ve paylaşmak istedim.
bonzai


Bonzai Nedir?

Sokaklarda genel olarak "bonzai" olarak adlandırılan uyuşturucu gerçekte Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşuyormuş. Tamamen kimyasal olan bu maddeler bazı bitkilerin kurutulmuş yapraklarına emdirilerek yapılıyormuş 
Sentetik Kannobionidler etkilerini tespit etmek için insan ve hayvanlar üzerine deney yapılmadan piyasaya sürülmekte imiş
Dünya genelinde Spice silver, spice gold,spice diamond, Spice Arctic Synergy, Spice Tropiccl Synergy, Spice Egypt, Yucatan Fire, Smoke, Sence, ChillX, Highdi’s Almdröhner, Earth Impact, Gorillaz, Skunk, Genie, Galaxy Gold, Space Truckin, Solar Flare, Moon Rocks, Blue Lotus, Aroma, Scope gibi bir çok farklı isim ve ambalaj adı altına satılmış.Bonzai Türkiye'ye ne zaman girdi?

Uyuşturucu ekimi, üretimi, kaçakçılığı ve kullanımının büyük sorun olmaya devam ettiği dünyada artan fiyatlar, küçük eroin organizasyonlarını daha karlı olduğunu düşündükleri çeşitli uyuşturucu maddelerine yöneltiyor.
Türkiye'de de önemli bir sorun olan uyuşturucu kullanımı, başta gençler olmak üzere bağımlılarını hayattan koparmaya devam ediyor. Genellikle "bir defadan bir şey olmaz" denilerek başlanılan uyuşturucunun pençesinde olan kişiler, para bulamadığında çeşitli yöntemlere de başvuruyor. Uyuşturucunun en ucuzunu almaya çalışan bağımlılar, bazen kurye olarak da kullanılıyor. Uyuşturucu ticareti yapan şüpheliler, çaresiz kalan bu insanların durumundan her fırsatta faydalanmaya çalışıyor.


SAĞLIĞA OLAN ETKİLERİ
Yapılan araştırmalarda şuana dek sentetik kannabinoidlerin gerçek kendi özellikleri sebebi ile ölüme neden olacak bir toksik etkiye sahip olmadığı rapor edilmiştir. Ancak yeni çıkan versiyonlar ile ölüm vakalarının olduğu tespit edilmiştir. Yan etken maddelerin de öldürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. 
Maddelerin bitkisel ürün içindeki dozaj farklılıkları da bir çok sağlık problemine neden olan farklı bir sebep olarak önümüze çıkmaktadır. Bağımlının kullandığı maddedeki etken maddenin homojen olarak dağılmamış olması sebebi ile yüksek dozda aldığı ve bunun da vücutta ani ve büyük tahribata neden olmaktadır. 

Şu ana kadar net olarak ters etkileri olarak rapor edilen rahatsızlıklar
  • Aşırı stres , bunalım, çalkantı
  • Hipertansiyon nöbetleri
  • Hypokalemia (düşük potasyum düzeyi)
Araştırmacılar esrardaki yüksek dozdaki etkilerin benzerlerinin görülmesine rağmen çok daha tehlikeli oluştuğunu vurgulamaktadır.
Psikolojik semptomların özellikle psikoziz e neden olduğuna dair ciddi deliller bulunmaktadır. Birleşik devletlerde akut böbrek hasarı ile Sentetik Kannabionid kullanımı arasındaki bağlantıları araştırılmaktadır. JWH-018 ın kullanımının istemik inme vakaları ile bağlantısı gözlenmiştir.
2012 yılında birleşik krallık ta annihilation ismi ile pazarlanan bir maddenin kullanımı akabinde hastaneye başvurması akabinde polisin yaptığı baskınlarda birçok işyerinde satılan ürünler üzerinde yapılan incelemede birçok sentetik kannabinoid olduğu tespit edilmiştir. 

(bu bilgiler www.bonzaigercegi.com adresinden)

Ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlar sebebi ile aileler ciddi sorunlar yaşıyor ve bu yaşanan sorunlardan direkt etkilenen çocuklar oluyor. Gerek kendi imkanları ile gerek arkadaş vasıtası ile bu illete ucuz olduğundan ulaşmaları zor olmuyor. Ocaklar sönüyor daha açığı nesil tükeniyor. Dilerim ergen ebeveynleri olarak bu gibi konuların üzerinde hassasiyetle dururuz. Ayrıca çocuk sahibi olmasak bile sosyal sorumluluk kabul edip konu hakkında bilgilendikten sonra bireysel ne yapabiliyorsak esirgememeliyiz.
Her birimize sağlıklı bir ömür diliyorum
Sevgiler.

"Günümüzün Bela Sorunu "Bonzai"" için 2 yorum: