Kalıcı Makyaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Merhaba Arkadaşlar
Bir süredir kalıcı makyaj hakkında,ve kaş kontürü gibi güzelliğimize güzellik katacak olaylarla ilgili araştırmalar yapıyordum.
Kalıcı makyajın çeşitleri nedir? Veya kimlere yapılır kimlere yaptırılmalıdır gibi soruların yanıtlarını arıyordum. Sonra bir tesadüf çok eski arkadaşım Estetisyen ve Güzellik Uzmanı Behice Şen beni aradı. Amacı sadece sohbet edip birer kahve içmekti. Nereden bilirdi ki başına gelecekleri:)
Daha nasılsın iyi misin? der demez başladım soru yağmuruna. Canım arkadaşım hiç yorulmadan yanıtladı sorularımı. Hazırlıklı gitseydim çok uzun bir yazı olacaktı ama aklımda kalanları aktarmaya çalışacağım. Önce güzel arkadaşımın fotoğrafını paylaşayım sonra anlatmaya başlayayım.
Kalıcı makyaj isimleri; semipermanent, parmanent make-upi mikropigmantasyon. Zararsız özel mineral pigmentlerle yapılan bir uygulama. Doğal makyaj havası vermekle birlikte, yüzde bazı küçük kusurların yok edilmesinde de kullanılıyor. Terden, sudan etkilenmiyor 2 ile 5 yıl arası kalıyor, derinin altına yerleştiriliyor.
Kalıcı makyaj yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bir durum olup olmadığını sordum. Hijyen kurallarının çokk önemli olduğundan bahsetti. Bunun dışında, kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olması gerekiyor. Bir de alerji durumu olabiliyormuş. Onun için de uygulama yapılacak kişinin cilt rengi tonunda minik bir test yapılıyormuş, ona göre devam ediliyormuş.
Kalıcı makyajı en çok kimlerin, hangi durumlarda tercih ettiğini sordum. Kaşı düşük olanların kaldırmak için, alt ve üst kirpikleri belirginleştirmek için, vitiligo lekelerini kapatmak için, dudak çizgisi için veya kaş üzerinde şekil değişikliği yaptırmak isteyenlerin tercih ettiğini öğrendim.
Kalıcı makyaj kimlere yapılmamalı dedim. Kanser hastaları, kolesterol hastaları, yüksek tansiyon hastaları, hemofili hastaları ve kalp hastalarına yapılmıyormuş.
Kalıcı makyaj sonrası nelere dikkat etmeli dedim. İlk iki gün uygulama yapılan bölgeye kesinlikle değmeyecek. Solaryum da uygulamanın etkisini azaltırmış. 2 ay boyunca her hangi bir kozmetik ürünü kullanmak yasak, uygulama yapılan bölgede. Bir de uzmanın verdiği krem kullanılacakmış muhakkak.
Son olarak her uzmana güvenilir mi diye sordum. Yazık ki her sektörde olduğu gibi burada da işin üç kağıdı olduğunu öğrendim. Kaş kontürü ucuz ve kalitesiz ürünle daha uygun fiyata yapılıp kısa bir süre sonra mavimsi bir yeşil oluyormuş. Hatta bir iki örnek fotoğraf gösterdi bana.
Aklımda kalanları paylaştım sizinle. Benim niyetim kaş kontürü yaptırmak ama acısından çekiniyorum. Behice Şen'e göre öyle bir acı söz konusu değil de, benim canım çok tatlı. Şaka bir yana sonbaharda yaptırmayı planlıyorum.
Sizin de konu hakkında sormak istedikleriniz varsa ben onu yakalar yine soru yağmuruna tutarım. Kendisine ulaşmak isterseniz kartvizitini aşağıda paylaşıyorum. Bu arada yeri Beylikdüzü Cumhuriyet mahallesinde:)
Sevgiler

"Kalıcı Makyaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler!" için 9 yorum:

 1. Güzel bilgiler. Keşke aynada kendimi inceleyecek zamanım olsa. Ama bekliyorum kış aylarını zamanım bol olacak inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sonbahar kış gibi düşünüyorum kaş kontürünü. Sanıyorum ki böyle işlemler için en uygun mevsimler:)

   Sil
 2. bu konuyla ilgilenenler için süper bir detaylı araştırma olmuş.
  Bu tarz işlemleri de aman çok iyi araştırsın yaptıracak olanlar doğru ve dikkatli olmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördüğüm kaş kontürleri çook kötü yapılmıştı. Ucuz boya ile yapılmış ve yeşil mavi arası bir renk almıştı kaşlar. Gerçekten uzmanı iyi araştırmak lazım

   Sil
 3. Süper ya şahane güzel bilgiler :)

  YanıtlaSil
 4. Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş çok fazla acımıyor hiç korkmayın,epilasyon aletlerine yakın bir acısı var 2 yıl önce kaş kontürü yaptırdım ama tam bir facia oldu renk aktı ve turuncu oldu eğer sorabilirseniz bu makyajın tamamen çıkmasını hızlandıracak yöntemler var mı ? bunu rica ediyorum şimdiden teşekkürler
  http://matmazelgreen.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim:)
   Elbette, ilk fırsatta sorup size cevabı ulaştırırım.
   Sevgiler

   Sil
 5. Bende kaş için uygulamaya ihtiyaç duyanlardanım ancak sonuca güvenemediğim için beklemedeyim sürekli...

  YanıtlaSil