İçerde Çocuk Var!


Merhaba Arkadaşlar;

Biliyorsunuz ben blogumla birlikte üç farklı yerde köşe yazıyorum. Bunlarda biri de hem internet ortamında hem basılı olarak yayınlanan Özhaber Gazetesi. Buradaki köşemde genellikle projeler, dikkatimi çeken oluşumlar girişimciliğinde hayranlığımı kazanan insanların hikayelerine yer vermeye çalışıyorum. Bu hafta da bir sosyal sorumluluk projesinden bahsettim. Okumanızı hatta araştırmanızı rica ediyorum.


"Bir sosyal sorumluluk projesi "İçerde Çocuk Var"  benim dikkatimi çeken bir bağış projesi.
Projenin web sitesini incelediğimde bazı bilgilere ulaştım önce bunu paylaşmak isterim sizlerle. ve daha sonra Türkiye genelinde bulunan 7 Kadın Ceza infaz kurumunda yaşayan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak.
2014 tarihi itibariyle Türkiye’de, beş farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 470 dolayında kadın 0-6 yaş arasındaki çocuklarıyla birlikte kalıyormuş. Ne kadar ürkütücü bir rakam değil mi?  Bu çocuklardan 53ü, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevindeymiş. Yazık ki söz konusu çocuklar en temel gelişim süreçlerini cezaevi koşullarında geçiriyor ve her türlü suçlu profiline tanıklık ediyorlar.  Ve bu çocuklar bizim geleceğimiz!
Proje dahilinde bir kreş düşünülüyor ve konusunda uzman eğitimcilerin ihtiyaç listesi belirlemesi, yenilenmesi  Gönüllü anneler ile gelir sağlayabilecek üretici atölye çalışmalarının yapılması ve buradan elde edilecek gelirin anne eğitimine katkıda bulunulması v.b hedefleniyor.Toplumda konu ile ilgili farkındalığın yaratılması - Cezaevinde yaşayan çocukların okul çöncesi eğitimlerinin en iyi standartlara getirilmesi de hedefler arasında.Orada, o şartlarda yaşayan ve 'bizim geleceğimiz' dediğimiz çocuklardan  biz sorumluyuz. Bu anlamda görevimiz bu gibi toplum kuruluşlarına desteğimizi esirgememek olmalı değil mi?
Bu yazıyı okuyup, projeyi öğrenenler içinden bazılarının annesinin suçunu çocuğun çekmesinde bir sakınca görmediğini düşündüğünü biliyorum daha evvelki tecrübelerimden ama üzerimizden atamadığımız önyargılarımız bize milletçe ciddi zararlarl veriyor.
Ülkemizde suçsuz yere cezaevinde yıllar geçirenleri düşünürsek, o çocuğun annesinin suçu olup olmadığından bile emin olamayız kaldı ki günahsız bir çocuğun, nerede olduğunun farkında bile olmayan bir çocuğun annesinin düştüğü durumun hesabını vermesini beklemek veya bedelini ödemesini beklemek ne kadar acıtıcı ve merhametten uzak, akıl dışı!
Okurlarımın bu projeyi incelemesini şiddetle öneriyorum. İnceleyip dost ortamlarda paylaşmakla vereceğiniz fayda büyük olabilir.
Hayat şartları malum ve kimin başına ne gelir hiç birimiz tahmin edemeyiz.
Küçücük bir beden demir parmaklıklar arkasına mahkum edildiyse, biz oraya ışık olalım."
Sevgiler
"İçerde Çocuk Var!" için 2 yorum:

  1. tabiiki annelerinin suçunu yavrular cekmemeli. .tam oyun zamanlarında dört duvar arasında yasamasinlar.çok üzüldüm şimdi: ((

    YanıtlaSil