Beyaz Camın Bana Yaptığı!06.12.2014 tarihinde magazinmatik.com'da yayınlanan yazım

Uzun zaman oldu TV karşısına geçip programlar, diziler takip etmeyeli. Bir süredir, yani yeniden köşe yazmaya başladığımdan beri fırsat buldukça kıyısından köşesinden bakıyorum beyaz cama.


Yine bir diziye denk geldim geçen akşam. Sadece 20 dakikasını izledim ama sayfalarca yazabilirim hakkında. Neresinden başlasam anlatmaya onu da bilemiyorum. Ben hayatımda bu kadar gürültülü bir dizi görmedim duymadım bilmiyorum. Baş ağrıtan cinsinden böyle bir örnek görülmüş mü onu da bilmiyorum.
1980'lerin başında çekilen Gırgıriye isimli sinema filmi ile 2004-2005 gibi çekilen Cennet Mahallesi isimli dizinin karması bir yapım olmuş. Daha doğrusu yapmaya çalışmışlar. Türk filmlerine aşırı düşkün biri olarak (özellikle 70 li yıllar), bu diziyi hakaret olarak gördüm ben. Dizi oyuncuları arasında çok başarılı, çok sevdiğim isimler var aslında ama bir eleştirmen değil, bir izleyici olarak söylüyorum; olmamış!
Romanları anlatıyorlar güya. Romanların belirgin özelliklerinden biri H harflerini söyleyememeleri değil mi? O sevdiğim oyunculardan biri kurduğu cümle içinde "sana akkımı elal etmem" diyor yani hakkını helal etmiyormuş, peşine hemen beddua ederken Allah diyor ve H harfi gayet net söyleniyor bunu amatör tiyatro oyuncuları bile yapmıyor. Yani geçiştirilmiş bir çok detay ve replik var. Bunu geçiyorum. Bana göre romanlara da büyük haksızlık var. Çok merak ediyorum romanlar 7/24 kavga mı eder? Burada nefes almadan kavga ediliyor ve mizahdan çıkıyor olay itici olmaya başlıyor. Gırgıriye serisinde de sürekli kavga oluyordu ama bir ağırlığı vardı, keza Cennet Mahallesi'de aynı şekilde. Bu diziye göre hallice yani.
Gazinoda program yapıyorlar hepsi birbirinden habersiz para çalma peşinde. Sadece romanlarda değil her toplulukta olur bu gibi çirkin olaylar ama bu dizideki herkes çalmayı planlıyor ve bana göre bu da romanların tamamına edilmiş bir haksızlık.
İşim gereği bir çok roman müzisyenle tanıştım, albümlerimize sazları ile eşlik ettiler işlerini çok iyi yapıyorlar. İçlerinde hala roman mahallelerinde oturanlar da var ama hiç biri o şekilde giyinmiyor abuk aksesuarlar takmıyor. Romanlar gerçekten eğlenceli insanlar ama bu dizide eğlenceleri de abartılmış yani iyice saçmalamışlar. Bir de sürekli aşağılarcasına birbirlerine çingene demelerini buradan şiddetle kınıyorum.Dizi kanalla kaç bölüm anlaştı, kaç bölüm çektiler hiç bir fikrim yok ama bu dizinin ömrü yok, oradaki büyük isimlere acırım böyle  bir işte imzaları olduğu için. Yapım şirketini bile araştırmadım belki sevdiğim işlere imza atmışlardır, gözümden düşmesinler diye.
Sene 2014, hatta 2015'e ne kaldı? Tüm TV kanallarında emek verilmiş nice diziler varken, bu kadar gürültülü gereksiz bir diziye öyle bir kanaldan nasıl izin çıkmış bilemedim ben. Dizi zaten bahsettiğim gibi bir sinema filmi ve 10 yıl önceki bir dizinin konu olarak birebir kopyası sadece yeni sahneler yazılmış, replikler yazılmış. Bunu geçtim bari doğru düzgün işleselerdi ve biz gülebilseydik.
Ekran zehirlenmesi diye bir şey var mı bilmiyorum ama sanırım bana bu oldu. Konuştuğum bir çok arkadaşım da benimle aynı fikirde, sorma ihtiyacı hissettim TV ve dizi müdavimi dostlarıma gariplik bende mi diye.
Canım Ailem dizisi gibi bir dizi yapılır mı bir daha bilmiyorum ama en azından ona yakın bir şeyler yapılabilir.
Allah hepimizi ekran zehirlenmesinden korusun diyelim.
Sevgiler
"Beyaz Camın Bana Yaptığı!" için 5 yorum:

 1. ilk bölüme ben de denk geldim biraz bakayım dedim. roman değilim ama roman mahallesinde büyüdüm; anneannem hala orada oturur gider gelirim, yani kültüre aşinayım. dediğiniz gibi o kültürle alakası yok. ben im ilk izlenimim cennet mahallesi- akasya durağı karışımı gibi gelmişti, ki o dizilerin kalitesi malumunuz, ama onu bile verememiş. 3. sınıf bile diyemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazım magazinmatik.com'da yayınlandıktan sonra dönüşlerden fark ettim ki özellikle romanlar büyük tepki göstermiş Tarık Mengüc kampanya başlatmış.
   Bakalım neler olacak:)

   Sil
 2. Işte bu nedenlerle ki 2006 dan beri dizi izleyemiyorum. Senaryo da , sahne de ya da oyunculukta denk geldiğim bu olmamış işte' ler beni dizi izlemekten ne yazık ki alıkoyuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama yazımda belirttiğim gibi olan işler de var. Mesela Canım Ailem çok iyi bir yapımdı. Veya Suskunlar isimli diziler kusur bulamadığım yapımlar. Bunlar dizi sektöründe belki numunelik işler ama demek ki yapılabiliyor istedikdikten sonra. Evet ben de uzun yıllar gerek iş yoğunluğu gerek tv den soğuma yüzünden izlemedim. Hatta Asmalı Konak dizisini izlemediğim veya Zerda dizisini izlemediğim için ayıplandığım bile oldu. Neyse tek ayıbım bu olsun:)
   Sevgiler

   Sil
 3. romanlar farklı gösterildiği için ya da abartılı hale geldikçe de sevimsizleştiği için izlenme oranı da düştü sanırım.Nerde Asmalı Konak dönemi :)

  YanıtlaSil