Başa Gelen Çekilir!

Başa Gelen Çekilirbaşa-gelen-cekilir

Bir hazin hikayeyi, bir makus talihi yazmak istedim bu yazımda.
Bir Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti almış başını gidiyor çok uzun yıllardır. Yaptıkları maçlara derbi (derby) deniliyor. Derbi aslında aynı şehir takımlarının oynadığı karşılaşmalara denir tüm dünyada ancak ülkemizde büyük iki takım karşılaştığında kullanılıyor. Bu anlamda Fenerbahçe Galatasaray karşılaşmalarına derbi demiyorum ben, yeterli görmüyorum çünkü.

Bunun sebebini de anlatayım hemen bu iki takımın geçmişe dönük karşılaşmalarına baktığımızda Fenerbahçe`nin başarısını görüyoruz. Gol farkıyla veya tarihle anımsanan müsabakalar gibi. Mesela 06 Kasım. Ayrıca büyük takım demek sadece sürekli kazanan takım değildir, camiası ile de farkını hissettirmek zorundadır. Maalesef Galatasaray bunu hiç yapamadı. Tüm mağlubiyetlerinde 2000 yılında aldığı UEFA kupasından bahsetti (O kupa Türkiye`nin gururu bu arada o başka), "... ama bizim UEFA kupamız var" şeklinde başlayan "siz alabildiniz mi?" diye süren kontrataklar başlattı Fenerbahçe taraftarına. Yendiği zaman sloganlarla ortaya çıkıp yenildiğinde tebrik etmesini bilmedi asla.
Avrupa kupalarında Beşiktaş ve Fenerbahçe`nin maçlarında rakip takımı havaalanından almaya gitti taraftarı, destek verdi. Bu bir ülke meselesidir ben ülkemin takımına destek vermeliyim demedi. Sonra aynı saygısızlığı kendi gördü.

Gelelim son zamanlarda başına gelenlere; futbolla hiç ilgisi olmayanların bile öğrendiği sloganlar oldu Galatasaray sayesinde. 

"Arkayı dörtleyelim" veya "hatıralar sarmış dört bir yanımı yada "Hocam siz bu dört yıldız olayını çok yanlış anlamışsınız" ve daha neler yazıldı çizildi. Dortmund, Başakşehir, Arsenal ve tekrar Dortmund deplasmanında 4 er gol yedi. Elbette bu seri mağlubiyet ve değişmeyen skorun teknik izahı vardır yani olmalıdır. Ben bu olaylar sonrası Fenerbahçe`li bir futbolsever olarak sadece Galatasaray`ın tarihine, geçmişine acırım taraftarına asla! (bu takımın çok az taraftarı olması gerektiği gibidir onları tenzih ediyorum).
Hep kullandığım bir cümle vardır. Fırsatını bulduğumda atlamam. Herkesin şansı kalbindeki samimiyet kadar olsun!

Sevgiler     
0Yorum