Kesilmiş Sütten Lor Yapımı


Merhaba Arkadaşlar;
Kesilmiş sütten lor nasıl yapılır onu anlatmak istiyorum size
Geçen hafta Çatalca da çiftliği olan bir yakınımızdan süt istemiştim. Süt geldi kaynatmak için ocağa koydum ancak Çatalca dan Mecidiyeköy e gelene kadar kesilmişti süt. Ben de lor yapayım dedim ilk denememdi. Kayınvalidemden gördüğüm kadarı ile yaptım yaparken de fotoğrafladım.
Şimdi sizlerle paylaşayım.

Kullandığım malzemeler
5 kg süt
3 tatlı kaşığı tuz

Sütü iyice kaynattım kesildi soğumaya bıraktım.
Tabi süt kesildi ve tortular oluştu. Bir tel süzgeç içine temiz beyaz bir tülbent yerleştirdim ve sütü yavaş yavaş kepçeyle tülbentin içine döktüm. Tülbentli tel süzgeçin altına da bir kap koydum ki akan sütler bir yere toplansın diye.
Tenceredeki sütün tamamını tülbentin içine döktükten sonra, tülbentin dışta kalan kısımlarını toplayıp gücüm yettiği kadar suyunu sıktım ve loru tülbent içinde sıkıştırıp bağladım.

Loru süzgeç içine oturttum altına yine bir kap koydum, üzerine de bir ağırlık koydum. Çünkü içinde su kalmaması tamamının süzülmesi gerkiyordu. Ağırlık olarak ben mercimek kavanozumu tercih ettim :))
Bir gece böyle beklettim. Böreklik bir lor çıkacağını umarken inanılmaz lezzetli bir peynir çıktı. Son halini de fotoğraflamıştım ancak benim küçük oğlum telefon elinde "anne bu gerekli değil yanlış çekmişim" diyerek gözümün önünde sildi son fotoğrafı (3.5 yaşında) çerkez peynirini bilen vardır içinizde, işte o lezzette bir peynir.
Olur ya denemek isteyen olur kesinlikle denesin.
Tekrar görüşmek üzere:)

"Kesilmiş Sütten Lor Yapımı" için 1 yorum: