Sahte Makyaj Ürünleri Sağlığı Tehdit Ediyor!
Sahte Kozmetik Ürünleri Sağlığı Tehdit Ediyor!
Kozmetik ürünlerdeki denetim eksikliği, sağlık açısından ciddi sorunları beraberinde getiriyor. 

Son yıllarda sahte kozmetik ürünü satışının hızla artması ile birlikte sahte ürün kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemlerinde de önemli artışlar görülüyor. 
İnternet siteleri üzerinden ucuza satılan birçok makyaj malzemesi, merdiven altı tezgâhlarda yasal olmayan yollarla üretiliyor. Ünlü markaların sahte ürünlerinin üretildiği bu yerlerde sağlığı tehdit eden kimyasallar kullanılıyor. 
Uzmanlar, ucuza satılan kozmetik ve makyaj boyaları gibi ürünlerin içerisinde kurşun, cıva ve siyanür gibi ölümcül kimyasalların bulunduğuna dikkat çekerek kullanıcıları orijinal kozmetik ürün satın almaları ve kullanmaları konusundan uyarıyor. 

Sahte Makyaj Boyalarına Dikkat! 
İnternet üzerinden sıklıkla satılan ucuz kozmetik ürünleri arasında kalıcı makyaj boyaları da bulunuyor. Bu boyaların birçoğunun sahte olması ve cilt için zararlı kimyasal maddeler içermesi, ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. 
Türkiye'de kalıcı makyaj boyalarının satışı konusunda denetimlerin yetersiz olduğunun altını çizen T.C. MEB Çiğdem Sarp Akademi kurucusu Çiğdem Sarp, kalıcı makyaj ile ilgili bu denetim eksikliğinin ciddi sağlık sorunlarına yol açmaya başladığına dikkat çekiyor: 
“Kalıcı makyaj cilt altında boyanın yıllarca kaldığı bir uygulama olması dolayısı ile burada kullanılan boyaların niteliği son derece önem kazanıyor. Akşam yıkadığınızda yüzünüzden silip atacağınız bir makyaj malzemesi olmadığı için kalıcı makyaj son derece özen isteyen bir işlemdir. Dönüşü olmayan hatalara sebep verebilir."
Son günlerde kalıcı makyaj yaptırarak alerjik reaksiyonlarla karşılaşan kişilerin sayısında ciddi artış olduğunu görüyoruz. Kalitesiz ve gerekli özellikleri taşımayan boyalarla yapılan işlemlerin cilt üzerinde kozmetik olarak bozuk ve telafisi olmayan bir görüntüye sebep olduğunu belirterek lazer ile silme işlemlerinin dahi yeterli olmuyor.

Kalıcı Makyaj Boyaları Standartlara Uygun mu? 
Türkiye'de kullanılan kalıcı makyaj boyaları konusunda bir sertifikasyon ve standart olmadığı belirten Çiğdem Sarp, kalıcı makyaj yaptırmak isteyenlerin makyaj boyaları hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerektiğini vurguluyor: 
"Makyajda kullanılan boyaların Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılabilirliğini gösteren MSDS formalarını ve varsa Amerikan FDA onaylarına sahip olup olmadığı hakkında bilgi alması bu işlemin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması açısından önem taşıyor. Kişiler bu standartta üretilmiş ürünlere rahatlıkla güvenebilir ve işlem yaptırabilirler."

*basın bülteni*


"Sahte Makyaj Ürünleri Sağlığı Tehdit Ediyor!" için 12 yorum:

 1. Evet satın alırken çok dikkatli olmak lazım özellikle instagram satışlarına dikkat etmeliyiz ben pahalı bir far paletini satıcıya sordum orjinal mi diye ben öyle biliyorum ama emin değilim diye cevap verdi insan sattığı şeyin orjinal olduğunu bilmezmi ya sormadan alsaydım ve sahte çıksaydı sonra yüzündeki deformasyonu düzeltmeye çalış sağol canım yararlı bir yazı olmuş:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Ben öyle biliyorum ama emin değilim" dediyse o ürün kesin sahtedir zaten.
   Teşekkürler

   Sil
 2. sonuna kadar katılıyorum. sonra neden benim gözümde şişkinlik var, neden cildimde çok sivilce var, neden şu neden bu önce kullandığınız ürünlere bakıcaksınız.
  Siz marka ismi gözüksün diye x markanın sahte ürünleri alıp ben high end makyaj malzemesi kullanıyorum derken onun şu an için belki size bir zararı olmayacak ama en fazla 1 hafta içerisinde cilt reaksiyon göstermeye başlıyacak.
  ellerimize bile sürdüğümüz kremler önemliyken cilt ve makyaj malzemesi ürünleri aman marka olsun ismi gözüksün diye eziyet ediyor çok kişi.
  örnek olarak şu sıralar her kuaför salonunda bile kalıcı kaş şekillendirme yapılıyor.
  fiyatı uygun olsun mantığıyla derimizin altına kimyasal enjekte etmek bir nevi kendimize yaptığımız en büyük işkence. duyarlı olup araştırıp, hangi onaylarının olması lazım, hangi markalarda bu onaylar var araştırmak bizlerin görevi.
  teşekkür ederim kendi adıma böyle güzel bir bilgilendirme yaptığınız için
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o marka adı gösterme sorunsalı çok rahatsız edici.
   Cildimizle birebir temz eden ürünleri kullanıyoruz. Bu ülkede sahte kolonyadan ölenleri unutuyoruz, sadece kokladı diye kör olup öldü bir tanıdığım.

   Sil
 3. Kullanılan ürünler o kadar önemli ki aslında sizde belirtmişsiniz zaten. En önemli yerimize, yüze sürüyoruz. Kesinlikle sahte kullanmamaya calısıyorum. Geçen gün bir hesaptan gerçek oldugunu söyleyip ancak isim yanlısı oldugu icin satılmayan ürünlerden alıyım dedim. Satıcı da üstüne basa basa dedi gerçek diye. Merak ettim 85 tl verdim ama baya ürün aldım ve sonuç fiyasko. Hepsi sahte..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerinizde olsam üzerine düşerim. Ya farketmeseydiniz? Ya başkaları alıp farketmezse?

   Sil
 4. aslında toplum biz kadınların üzerine güzel olmak bakımlı olmak konusunda öyle çok geliyorki her türlü reklam kadın güzelliği ve bakımıyla ilgili :)çok ciddi bir konu bu. herkes en kalitesini alamayabilir yada kalitetli aldığını zannedebilir. bence en iyisi cilt temizliğine özen gösterip sadece birkaç ana malzeme ile sabit kalmak. Ondada iyi malzeme seçebildiysem risk azalır diye düşüyorum :) hepimiz çok dikkatli olmalıyız. çok güzel bir yazı ve konu olmuş. sevgiler benden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte kilit nokta bu. Bir baskı var ve bazı kadınlar zorunlu hissediyor.

   Sil
 5. Bu sahte ürünler o kadar çok ki. Satın alırken ne aldığımıza dikkat etmek oldukça önemli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle kozmetik yazmaya başladıktan sonra fazlaca dikkat etmeye başladım. Çünkü insanlara bilgi taşımadan ben araştırıyorum.

   Sil
 6. Genelde küçük bijuteri mağazalarda ben sık rastlıyorum bir denetlemek gerek bunları haklısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu konuya gerekli önemin verilmediğini düşünüyorum.

   Sil